5-12 MAYIS 2018 KARAYOLU GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI – ÇOCUK TRAFİK FESTİVALİ

Bilindiği gibi ülkemizde her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü başlayan hafta   “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” olarak kutlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Müdürlüğü de haftaya dikkat çekerek, sürücü ve yayaların trafikte daha bilinçli ve daha duyarlı olmaları yönünde çalışmalar yapmakta, sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vermektedir. Özellikle geleceğin sürücüsü olacak çocuklarımıza küçük yaşta trafik eğitimi vererek; trafik kurallarına duyarlı ve bu kuralların uygulamaya geçirilmesinde bilinçli bir toplum oluşturmayı amaçlamaktadır. 2006 yılından beri faaliyet gösteren İBB Topkapı Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda okul öncesi, ilkokul, ortaokul öğrencileri ve tüm özel gereksinimli bireylere (zihinsel, görme, işitme engelli) uzman eğitmenler ve polisler tarafından trafik eğitimi verilmektedir.

Gündelik hayatımızın akışını belirleyen trafik gibi önemli bir konuda, öğrencilerin güven duygusunun arttırılmasını sağlamak, trafik ve çevre bilgilerini geliştirmek; İBB olarak önceliklerimiz arasında olduğu için hafta boyunca ülke genelinde 2018 yılı Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’nda “Trafikte Çocuk Güvenliği” temasının işleneceği “Heyyy; Büyükler Trafik Kurallarına Uyun, Biz Çocuklara Örnek Olun” sloganı ile farkındalık ve uyarı yapılması amaçlanmaktadır.

İBB Trafik Müdürlüğü, 8 Mayıs 2018 Salı Günü Topkapı Çocuk Trafik Eğitim Parkında düzenlenecek olan Çocuk Trafik Festivali ile farkındalığa destek verecektir. Yaklaşık 800 öğrencinin katılacağı festival, saat 11:00’de başlayacak ve 16:00’da son bulacaktır. Bir gün sürecek olan trafik festivalinde, şişme oyuncaklar kurulacak; sihirbaz, jongler, maskot bando, yüz boyama, karaoke, atölye çalışmaları ve çeşitli yarışmalar düzenlenecektir. Çocuklara, eğlenirken trafik kurallarını öğreterek; Trafik Haftası’na dikkat çekilecektir. Trafik kurallarına uymanın önemi hatırlatılarak, gelecekte bilinçli bireyler olmaları yönünde trafik mesajları verilecektir. Gün boyu eğlenecek olan çocuklara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kumanya ikram edilecek; günün anısı olarak çeşitli hediyeler verilecektir.