İSTANBUL TRAFİK BİLGİ HATTI:KAYAŞEHİR BULVARI KISMİ OLARAK 2 YIL KAPALI OLACAK

25 Nisan 2018 Çarşamba 18:47

Kayaşehir Bulvarı, metro çalışması nedeniyle geçici olarak trafiğe kapatılıyor. Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyatköy Metro hattı Başakşehir-Kayaşehir’e uzanıyor. 2019 yılında işletmeye alınması planlanan yeni metronun bölgenin toplu ulaşımında önemli bir yere sahip olacağı belirtiliyor.

Kayaşehir’in toplu taşıma sorununu çözeceği belirtilen metro hattı için Kayaşehir Bulvarı geçici olarak 26 Nisan 2018 tarihinde araç trafiğine kapanıyor.

Başakşehir – Kayaşehir Metro hattı çalışmaları kapsamında Kayaşehir Bulvarı’nın 350 metrelik bölümü yaklaşık 2 yıl boyunca trafiğe kapatılacak. 2019 yılında tamamlanması hedeflenen Başakşehir – Kayaşehir Metrosu yapımı devam eden metro hatlarıyla entegre olacak. İnşaatı devam eden Başakşehir –Kayaşehir metro hattı Kirazlı-Başakşehir Metro hattına bağlanıyor.

Başakşehir – Kayaşehir Metrosu’nun son durağı olan Kayaşehir Merkez İstasyonu’nda başlayacak çalışmalarda sürücüler için alternatif güzergahlar hazırlandı.

Alternatif Güzergahlar

1. Kayaşehir’den Fenertepe yönüne gidecek sürücülerin Kayaşehir Bulvarı – Evliya Çelebi Caddesi – Adnan Menderes Bulvarı istikametini kullanmaları gerekiyor.

2. Fenertepe’den Kayaşehir yönüne gidecek sürücülerin Kayaşehir Bulvarı – Akzambak Sokak- Gazi Yaşargil Caddesi – Evliya Çelebi Caddesi istikametini kullanmaları gerekiyor.

Hat Bilgileri

Hat uzunluğu : 6,2 km
Araç dizi : 8 ‘li dizi
Maksimum Hız : 80 km/sa
Seyahat süresi : 10 dakika
İstasyon Sayısı : 4
İstasyonlar : Onurkent, Şehir Hastanesi, Kayaşehir 15. Bölge, Kayaşehir Merkez.
M3 Hattı, Bakırköy – Kayaşehir Metro Hattı saatlik 70.000 yolcu/saat/yön taşıma kapasitesine sahip.

Entegrasyon

1. M3 hattının devamı olan Kayaşehir Başakşehir hattından binen yolcular, Metrokent – Olimpiyatköy – Kirazlı Metro Hattı ile aktarmasız Bakırköy İDO istasyonuna kadar devam edebilecekler.

2. Kayaşehir Merkez istasyonunda Halkalı-3.Havalimanı Metro Hattı ile yolcu aktarımı yapılabilecekler.

3. Kayaşehir Merkez ve Metrokent istasyonunda Kayaşehir – Başakşehir-Olimpiyat Parkı Tramvay Hattı ile yolcu aktarımları,

4. Entegre olduğu Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy hattı üzerinden Kirazlı-Bakırköy(İDO), Mahmutbey-Başakşehir – Esenyurt, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey ve Ataköy-İkitelli metro hatlarına geçiş sağlanacak.